25 aktører går sammen om fremtidens avløpssystemer
Kommuner, teknologileverandører, forskningsmiljøer og rådgivere samles i FREMAS, et nytt nasjonalt senter for fremtidens avløpssystemer. Målet er å få fart på utvikling, testing og bruk av mer bærekraftige løsninger. LUP tar med seg erfaringer fra Fremtidens renseanlegg inn i satsingen.

Norge står foran store investeringer i avløpssektoren, samtidig som kommunene skal møte strengere miljøkrav, ta i bruk ny teknologi og utnytte ressursene bedre.
Norsk institutt for vannforskning, NIVA, har nå samlet 25 organisasjoner i FREMAS. Senteret skal koble kommunenes behov tettere med teknologi, forskning og marked og bidra til at nye løsninger raskere kan prøves ut og tas i bruk.
Fra felles behov til nye løsninger
For LUP bygger FREMAS videre på erfaringene fra fellesprosesser som Fremtidens renseanlegg og Sammen om slambehandling. Her har kommuner med lignende utfordringer samlet behovene sine og gått i dialog med leverandørmarkedet.
Erfaringen er at samarbeid gir større kraft enn når hver kommune arbeider alene.
– Når kommunene jobber i flokk, blir behovene tydeligere og kunnskapen deles på tvers. Samtidig får leverandørene bedre innsikt i hva sektoren faktisk trenger. Det gir et godt utgangspunkt for å utvikle løsninger som kan tas i bruk av flere, sier Endresen.
FREMAS bygger videre på dette samspillet. Ved å samle kommuner, leverandører, rådgivere og forskningsmiljøer på én arena skal veien fra kunnskap og teknologi til praktisk bruk bli kortere.
Avløpet skal utnyttes bedre
Fremtidens avløpssystemer handler ikke bare om bedre rensing. Avløpet inneholder energi, næringsstoffer og andre ressurser som i større grad kan utnyttes fremfor å gå tapt.
Det åpner for løsninger som kan bidra til både bedre ressursutnyttelse og mer bærekraftig drift. Samtidig kan kommunene få tilgang til teknologi og kunnskap som gjør dem bedre rustet for fremtidige krav.
På oppstarten av FREMAS oppsummerte Magne Reidar Førde fra Sunnfjord kommune ambisjonen kort:
– Vi må tenkje nytt, tørre meir og lære saman.
Endresen mener dette også beskriver hva som må til for å få fart på utviklingen i avløpssektoren.
– Ingen sitter med hele løsningen alene. Når kommunenes behov møter leverandørenes teknologi og forskningsmiljøenes kunnskap, kan vi raskere utvikle og ta i bruk løsningene sektoren trenger fremover, sier hun.