Hvor mange innovative anskaffelser gjør Norge, egentlig?

av Bjørnar Grønhaug

Det finnes i dag ingen offisiell eller standardisert måling over hvor mange innovative anskaffelser som gjennomføres i Norge. I 2019 fikk LUP, med hjelp fra Menon, opp det første tallmaterialet for dette, og nå har LUP gjort en ny beregning basert på kunngjøringer i Doffin – og tallene viser en tydelig vekst.

Kunngjøringer fra Doffin som tallgrunnlag

For å vite om vi lykkes med å styrke innovative anskaffelser, må vi først ha et bilde av omfanget. Dette er viktig både for oss som pådrivere og for myndighetene som trenger et godt beslutningsgrunnlag. Ved å søke i veiledende kunngjøringer i Doffin etter nøkkelord som «dialog, leverandørmøte, leverandørkonferanse, markedskonferanse og innovasjonspartnerskap» har vi identifisert anskaffelser som antyder at oppdragsgiver søker etter nye løsninger.  

Økning i mengden innovative anskaffelser fra 2017 til 2024

Resultatet fra undersøkelsen viser at antallet innovative anskaffelser har mer enn doblet seg i perioden 2017 til 2024. Veksten har vært jevnt økende fra år til år, med unntak av 2020. 

Tabell 1: Utvikling av Norges innovative anskaffelser fra 2017–2024
Tabell 1: Utvikling av Norges innovative anskaffelser fra 2017–2024

Å se på antall alene gir likevel ikke et fullstendig bilde. Hvis det totale antallet anskaffelser øker, må også andelen innovative anskaffelser vurderes for å si noe om utviklingen. 

Tabell 2: Antall kunngjøringer totalt og andel innovative anskaffelser over tid
Tabell 2: Antall kunngjøringer totalt (venstre akse) og andel innovative anskaffelser over tid angitt i prosent (høyre akse) 

I tabellen over ser vi at andelen innovative anskaffelser har steget fra rundt 3 % i 2023 til litt over 5 % i 2024. Økningen er ikke like dramatisk som for antall, men viser fortsatt en positiv trend. 

Tabell 3: Antall innovative anskaffelser fordelt på partnere og ikke-partnere
Tabell 3: Antall innovative anskaffelser fordelt på partnere og ikke-partnere

Vi har også tatt frem tall som sier noe om hvor mange innovative anskaffelser programmets 35 partnere gjør det sammenliknet med offentlige innkjøpere som ikke er med i partnerskapet. 

Som tabell 3 viser ser vi at LUPs partnere i 2017 stod for om lag en tredjedel av de innovative anskaffelsene, noe som har økt til over halvparten i 2024. Tabellen viser at partnere i LUP har økt deres mengde innovative anskaffelser i større grad enn ikke-partnere. 

Veien videre

Datasettet brukt i denne metoden er ikke perfekt, og baserer seg på en del antakelser. Likevel gir estimeringen et viktig utgangspunkt for å måle utviklingen av antall og andel innovative anskaffelser i Norge over tid. 

Grunnen til at det er vanskelig å måle hvor mange innovative anskaffelser som gjøres i Norge, er at det ikke finnes en felles definisjon på hva en innovativ anskaffelse er, og heller ikke en omforent metode for å måle forekomsten.  

LUP har tatt til orde for at det utvikles et bedre måleregime for innovative anskaffelser, og at et slikt ansvar gjerne må legges til DFØ.  Det ville gitt et bedre beslutningsgrunnlag for det offentlige, og gjort det mer hensiktsmessig å målsette og følge opp innovative anskaffelser med offentlige innkjøpere.  

Om metoden vi har brukt

Datagrunnlaget er webscrapet fra doffin.no sine nettside og bruker alle kunngjøringene som er kunngjort imellom 2017 til 2024, hvis de er i kunngjøringstype planlegning eller konkurranse. Resultattypen kommer som følge av konkurranse og vil telle i de aller fleste tilfeller som et duplikat. Derfor er de ikke inkludert i datasettet.  Videre er datasettet renset slik at duplikate doffin-referanser og kunngjøringstekster er fjernet. Vi definerer en innovativ anskaffelse som en kunngjøring av typen planlegging, der minst ett av søkeordene i tittelen eller teksten samsvarer med tidligere nevnte søkeordene. Videre har vi identifisert kilder til feilutvalg og tatt høyde for disse i analysen av datasettet.