Samarbeid er nøkkelen til digitalisering i offentlig sektor
Digitaliseringskonferansen 2025: Offentlig sektor trenger private leverandører for å lykkes med digitaliseringen.

LUP deltok nylig på Digitaliseringskonferansen arrangert av Digdir. Ingebjørg Harto holdt innlegg, og brukte anledningen til å understreke hvor viktig det er at det offentlige starter tidlig med å involvere det private markedet i digitaliseringsprosjekter.
På konferansen var det generelt bred enighet om at digitaliseringen i Norge går for sakte. Digitaliseringsminister Karianne Tung pekte blant annet på at digitalisering forutsetter tettere samarbeid mellom offentlig sektor, næringsliv og akademia.
– Vi skal fornye og forbedre offentlig sektor, styrke næringslivets konkurransekraft og sørge for at alle skal med – både fysisk og digitalt, sa Tung.
Men hvorfor kan ikke staten bare utvikle alt selv? Svaret er enkelt: Digitalisering krever spisskompetanse.
Digital kompetanse er mangelvare i offentlig sektor
Offentlige virksomheter, spesielt kommuner og fylkeskommuner, mangler ofte både ressursene og kompetansen som skal til for å utvikle sikre og brukervennlige digitale løsninger på egen hånd. Digitaliseringsdirektoratets direktør Frode Danielsen advarte på konferansen mot at mange offentlige virksomheter er for naive når det gjelder IT-sikkerhet:
– Mange virksomheter er som åpne dører med tanke på sikkerhet, sa Danielsen.
De færreste kommunene har den kompetansen som kreves for å forstå seg på og sette seg inn i stadig nye digitale trusler. Å bygge en organisasjon med spisskompetanse på ulike IT-systemer er en uforholdsmessig stor investering for en liten kommune.
Et eksempel på små kommuner som har gått sammen om innkjøp av IT-tjenester er Sauda, Strand, Suldal, Hjelmeland og Kvinnherad som i 2023 fikk bistand av LUP til å gjøre en innovativ anskaffelse av tjenester for cybersikkerhet.
Etter en grundig markedsundersøkelse og konkurransepreget dialog med markedet, fikk de på plass en leverandør som har ansvaret for sikkerhetsovervåking og kompetanseheving på tvers av de fem kommunene. Dette har gitt stordriftsfordeler for kommunene, og bedre vekstvilkår for leverandøren.
LUP hjelper det offentlige med å rigge gode anskaffelser
I LUP opplever vi stadig at det offentlige kommer med ferdige løsningsbeskrivelser til leverandørene. Det stenger døren for innovasjon, og potensialet som finnes i nye digitale løsninger og tjenester blir ikke utnyttet.
– Dette handler om anskaffelser, og hvordan de rigges for innovasjon, sa LUPs leder Ingebjørg Harto fra scenen under Digitaliseringskonferansen.

For å utnytte kraften i offentlige anskaffelser må leverandørene involveres tidlig – før løsningen og detaljene er spesifisert. Offentlige oppdragsgivere må bruke tid på å kartlegge behovene sine, presentere disse for markedet, og slik legge til rette for at leverandørene kan komme med kreative og treffsikre løsningsforslag.
– God innkjøpspraksis handler om å ha gode prosesser og bruke kravspesifikasjoner som både fanger opp behovene til brukerne og utfordrer markedet til å levere smarte, bærekraftige og trygge løsninger, sa Harto.
Skal vi få fart på digitaliseringen, må det offentlige bruke kompetansen og innovasjonskraften i det private næringslivet. Det å legge til rette for innovasjon i en anskaffelse er en kompetanse i seg selv.
– Bruk LUP! oppfordrer Harto avslutningsvis.